neděle 14. listopadu 2010

Zamotaná vítězství nedělního prime time

Bohdalka válcuje talentové reality show komerčních televizí. Takto jednoduše by se dalo označit nedělní soupeření Novy, Primy a ČT1. Nic však není tak jednoduché, jak se na první pohled může jevit.

Podíváme-li se na klasická čísla sledovanosti v kategorii 15+, tak zjistíme, že zatím poslední díl autorské pentalogie Zdeňka Zelenky s názvem Ach, ty vraždy!, o jehož kvalitě budu psát, až toto monstrum přestane okupovat televizní obrazovky, sledovalo 1,2 milionu diváků. Talentmania na Nově měla milion a Česko Slovensko má Talent naladilo 800 tisíc diváků.

Jenže čísla sledovanosti nejsou vše, důležité je také složení publika. Zadavatele zkrátka zajímá, zda se na dané pořady dívá někdo, kdo má peníze. A tu vidím problém, protože Jiřina Bohdalová má zcela jistě největší skupinu diváků v kategorii 50 let a výše. Tedy diváky, kteří nejsou z obchodního hlediska zajímaví.

Zcela jasnou cílovku mají obě talentové soutěže. Jejich sledovanost si prošla zajímavým vývojem. Musíme si uvědomit, že Nova svou Talentmanii narychlo spíchla jako truc podnik, jelikož nezískala licenci pro CS Talent. Nejprve Nova ze setrvačnosti vítězila, diváci však záhy přešli na Primu, kde blyštivé pozlátko zářilo tak nějak hezčeji. Nyní však Nova překonává Primu, což je překvapivý obrat. Nova navíc dokázala rozhýbat i internetové vody, kam míří spousty diváků a fanoušků rychlokvašených celebrit.

Osobně mě vysoká sledovanost ČT1 překvapuje, ale zároveň vím, že v tomto případě jde o neprodejná čísla. Větší překvapení je obrat, který nastal v soupeření mezi Novou a Primou. Myslel jsem, že Nova pohoří podobně jako s Velkým bratrem.