úterý 21. prosince 2010

Nečas to podělal, VV se leklyPo delším čase se na chvíli krátce zastavím nad aktuální českou politikou.
Sice jsem nevolil žádnou z vládních stran, ale vzniklá koalice mi přišla jako snesitelné zlo. Chtěla reformy (ty by museli dělat i sociální demokrati) a hlavně chtěla bojovat s nezničitelnou korupcí.

Už od začátku bylo jasné, že vláda je rovnicí o jedné neznámé. O VV se nevědělo nic a neví se o ní nic doteď. Jediné, co politici této strany dokázali srozumitelně obhájit je snaha potírat korupci. Až do dnešního dne, kdy nečekaně brzy narazili. Lidé kolem Drobila chtěli uplácet to je jasné. V této chvíli měl premiér Nečas bouchnout do stolu, nebo švihnout bičem (podle toho co preferuje) a na světě měl být exemplární trest.

Jenže premiér se zachoval jako předchozí mocipáni a dělal, že se nic neděje. Opozice rychle reagovala a vyvolala hlasování o nedůvěře vládě. Při jednáních o postoji k tomuto hlasování se lámal chleba. VV mohly ukázat, že stojí za pozornost, vždyť přece jejich koaliční partner udělal přesně to, proti čemu celou svou existenci bojují. Kauza Drobil tuto vládu mít na svědomí klidně mohla. Jenže se tak nestalo a ode dneška prokazatelně zkorumpovaná vláda je dále u moci.

No nic, třeba si na to před volbami za čtyři roky vzpomene a zkorumpované ODS to dá sežrat. Trknout už nás mohl neuvěřitelně trapný cirkus na pražské magistrátě.

pátek 3. prosince 2010

Co s dvojkou, když je navíc?

Téměř hotová digitalizace televizního signálu odhalila jeden nečekaný fakt. Veřejnoprávní Česká televize spravuje víc kanálů, než je potřeba. Kanál zaměřený na sport - ano, nonstop zpravodajství - ano. Dva obecné, bezpohlavní kanály - proč?

Česká televize v současnosti naprosto pohřbila ČT2 a ani proklamovaná nová koncepce nedává naději na zlepšení. Potíž leží někde jinde. Česká televize by spíše měla rezignovat na většinu pořadů ČT1. Těmi se totiž snaží konkurovat komerčním stanicím, což je nesmyslný boj. Česká televize by měla "zintelektualizovat" svůj první program. Zjednodušeně (ale skutečně velmi zjednodušeně) můžeme říct, že by program z dvojky mohla přesunout na jedničku.

Pokud by tedy vedení ČT vystřízlivělo z megalomanství, zbyl by jim jeden volný kanál. Co teď s ním? Šlo by udělat nový tematický kanál. V úvahu přichází například kanál pro děti. Dětská tvorba totiž zůstává stále doménou veřejnoprávní televize a její archiv je nekonečný. Druhou verzí by byla jakási česká varianta francouzsko-německého kanálu Arte.

Tyto verze však v současnosti nejsou průchozí a reálné. Dnešní šetřící trend mu zkrátka nepřeje. Druhé řešení je zbavit se volných frekvencí. Na nich by mohla vysílat nová komerční stanice. Proč ne? Matně si vzpomínám, že v devadesátých letech diskuze o prodeji ČT2 proběhla. Tento nápad v té době vzbudil velké pobouření, ale dnes, kdy ČT dvě obecné stanice nepotřebuje, tento nápad nevypadá vůbec špatně.

Navíc by přezaměstnaný moloch Kavčích hor mohl propustit spoustu přebytečných nosičů kabelů, kteří jen dublují práci jak na place tak v kancelářích.