pátek 15. dubna 2011

Nova Expozituru suší v archivu, ale chlubí se jejím prodejem do USATěžko uvěřitelnou tiskovou zprávu vyplivla TV Nova v pátek po poledni. Chlubí se v ní, že její seriál Expozitura nejspíš uvidí diváci v USA. „Sesterská distribuční společnost MediaPro Distribution (MPD) se dohodla se zástupci Resonant TV a Fluent Media Group, předními světovými společnostmi v oblasti vývoje a distribuce formátů pro světový televizní trh, na koupi práv na adaptaci kriminálního seriálu TV Nova Expozitura,“ holedbá se Nova.

Následující věta je také velmi zábavná: „Šestnáctidílný seriál Expozitura, který se pro televizi Nova natáčel v roce 2008, vypráví příběh na motivy skutečných kriminálních činů neslavně proslulého Berdychova gangu, který prorostl do policejních špiček a léta beztrestně vydíral, přepadal a vraždil.“

Co k tomu lze dodat? Snad jen, že Nova Expozituru nepochopitelně schovává někde v šuplíku už šílené tři roky. Za tu dobu se seriálová móda výrazně proměnila. I když spíš na západ od nás. Česká seriálová kotlina je zatím poctivě zaprděná a zapšklá konzervami z poslední světové války.

čtvrtek 14. dubna 2011

Boj o pinďouraDřív jsem se považoval za nepsavce a lenocha. I když si to o sobě myslím pořád, nějak mě baví blogovat. Dva blogy mám tady na Blogger.com. Rozhodl jsem se, že vstoupím do vod českého blogerského mainstreamu a založil jsem si blog n iDnes. Začal jsem pracovat pro web, který je zaměřený na jídlo, tak jsem si říkal, že se tedy začnu vyjadřovat i k tomuto tématu. Suverénně se tak ze mne stává Brouk Pytlík „všechno zná, všude byl“.

Bezelstně jsem tedy vypotil krátký myšlenkový pochod o návštěvě zabíjačky a okořenil jej historkou s házením prasečího pinďoura na strom. Namlsán naprostou volností Bloggera jsem víc neřešil a čekal jsem, až se objevím na homepage blogů a v podsekci „společnost“, kam jsem „pinďoura“ umístil. V pravidlech jsem si přečetl, že aktivaci blogu musí udělat někdo z administrátorů. Ti hlídají, zda někdo nepíše porno, nehajluje nebo něco podobného (tedy jsem si to myslel).

K mému překvapení mi došel od administrátorky mail, že můj blog nemůže učinit aktivním, jelikož jsem vulgární a porušuji tak jejich kodex. Po krátké výměně mailů jsem zjistil, že jde právě o „pinďoura“, a že až jej odstraním, stane se můj blog aktivní. Na rtech se mi objevil překvapený výraz známý pod zkratkou WTF.

Celý další den jsem přemýšlel, co s tím. Ustupovat jsem nechtěl, ale blog a iDnes jsem chtěl. Nakonec jsem z pinďoura udělal pindíka (v titulku) a v mezititulku jsem jej změnil na „samčí kopulační orgán“. A můj autocenzorský zákrok byl úspěšný. Stal jsem se blogerem na iDnes. Ovšem pachuť dozoru Velkého bratra (navíc z média, které je skrytým bulvárem) zůstává. Navíc nyní koukám, že zmizely příspěvky v diskuzi pod článkem (bylo jich asi pět). Tak nevím…

Na závěr jednu ňamku pro cenzory :-)

středa 6. dubna 2011

Vysoká sledovanost a úspory – hlavní zaklínadla ČT1Digizone přinesl nový rozhovor s programovým šéfem ČT1, Radanem Dolejšem (a s jeho zástupkyní Terezou Typoltovou). K mému překvapení si oba dva jsou velmi dobře vědomi mizérie, kterou v současnosti první veřejnoprávní kanál divákům servíruje.

Poznání dosaženého dna je určitě dobrým základem, na němž se dá stavět kvalitní program. Jenže to by nesměly být známy plány do budoucna. Velmi nepovedený seriál Vyprávěj se dočká třetí řady, 3+1 s Miroslavem Donutilem, jehož reprízy v současnosti ovládají žebříčky sledovanosti, nahradí estrádní talk show pana Donutila, Zdeněk Zelenka připravuje další dva díly obludária Ach, ty vraždy! (Tragická Jiřina Bohdalová si střihne v jednom díle i dvojroli, když se objeví její jednovaječné dvojče.)

Z celého rozhovoru ale čiší základní mantra a to je zajištění vysoké sledovanosti a šetření všude, kde se dá. Výše popisované produkty vysokou sledovanost zcela jistě zajistí, ale co je to platné, když veřejnoprávní médium by sledovanost zajímat neměla. Hlavní je kvalita a té se dlouhodobě nedostává.

Dokud se na Kavčích horách nezačne místo tamní dramaturgické mafie prosazovat mladá, neotřelá a provokativní krev, bude vše při starém.

neděle 3. dubna 2011

Nejsledovanější pořady nevyhrály TýTý. Kde je chyba?Letošní ceny TýTý uštědřily velkou ránu zejména Nově. Pokud bychom to brali čistě matematicky, netuším, proč se Absolutním vítězem nestaly Televizní noviny. Vždyť jde o dlouhodobě nejsledovanější pořad. Stejně tak se měly stát přeci i Pořadem roku. Seriálem roku se měla stát neotřesitelná Ordinace v růžové zahradě a ne Vyprávěj.

Možná se nějak mýlím, ale měl jsem za to, že Nova je dlouhodobě nejsledovanější televizí (nebo se tím alespoň neustále chlubí). Vyhrát všechny podstatné kategorii v hlasování diváků by tedy měla být jasná záležitost. Ale nebyla. Někde tedy musí být chyba. Buď byly výsledky TýTý zfalšovány, a nebo jsou špatně výsledky sledovanosti.

Osobně se přikláním k druhé variantě. Současné výpočty sledovanosti jsou velmi komplikované a propracované, to je pravda. Jenže vše závisí na peoplemetrech, kdy vzorek obyvatel musí zaznamenávat, kdo, kdy a na co se dívá. Vzorce tedy pracují s čísly, která závisí na lidské dobrovolné a nekontrolovatelné činnosti. Jde tedy o čísla velmi pochybná a snadno ovlivnitelná. Pokud se nezavedou nějaké aktivní krabičky, jež by uměly samy rozeznat, co respondent sleduje (poslouchá), které bude mít vzorek (člověk) sám pro sebe, budou čísla v podstatě velkou lží pro klienty. Zavedením moderní (a dnes už vlastně velmi jednoduché techniky) by se výrazně zpřesnily i výsledky rozhlasové poslechovosti, které jsou zjišťovány ještě zastaralejší metodou (Pokud si pamatuji, volá se vybranému vzorku na PEVNOU linku a operátor se ptá, na oblíbené rozhlasové stanice.)

Jenže vůle ke změnám je minimální. Ukázalo by se, že nejsledovanější televize a nejposlouchanějí rádia mají menší část koláče a tím pádem i nárok na méně pěnez. Změn se tudíž jen tak nedočkáme a překvapení typu Daniely Písařovicové (Objev roku) bude stále dost.