čtvrtek 19. května 2011

Adrenalinový průšvih Wipeout v létě prošumí NovouTelevize Nova si konečně udělá místo ve svém archivu a vypustí českým divákům mezinárodní adrenalinovou soutěž Wipeout. Soutěž se natáčela už loni na podzim v Argentině a společný česko-slovenský tým „celebrit“ skončil poslední.

Tato skutečnost je známa díky ukrajinské televizi, která už pořad odvysílala. Wipeout už také znají polští diváci.

Nova se tak ocitla v situaci, kdy má zbytečný pořad, který ztratil veškerý pel nečekaného a napínavého. Určitě plánovala, že jej naservíruje v nějaký divácky zajímavý čas, ale kolegové z jiných zemí jím zkřížili plány. Nova tak probouzí bouři ve sklenici vody a snaží se divákům vsugerovat, že je čeká super mega adrenalinové léto. Každý však ví, jak vypadá letní sledovanost televizí. Wipeout tak čeká smutná tečka, kterou málokdo uvidí.

neděle 15. května 2011

4teens, aneb Jak se televize pro důchodce snaží zaujmout puberťákyČeská televize se v pátek vytasila se zbrusu novým seriálem 4teens, který by měl být free, cool a in. Je o středoškolácích, jejich problémech i radostech. Formálně by měl být svižný, svěží a neotřelý. Výsledný dojem po prvním dílu? Režijní rutina, rádobydynamické komiksové vložky, vrstvení klišé na klišé a hlavně nebetyčná nuda.

Nemá smysl se rozepisovat o hereckých výkonech. Mladé herce naposledy dokázal ukočírovat Karel Kachyňa. Sympaticky působil snad jen představitel hlavní role.

Námět i scénář jsou jedno velké klišé. Tlustý hlavní přestavitel, který je sympaťák, chytrý a touží o krásné rebelce. Ta má problémy s vlastní matkou. Užvaněná brýlatá kamarádka, namyšlená bárbí se svou suitou, pohledný sportovec, školní časopis, tajemný kreslíř podprůměrné úrovně, který bleskurychle dokáže glosovat nastalé situace, všudypřítomný vnější komentář hlavního hrdiny ...

Jediným nečekaným prvkem (i když rozhodně nechtěným) je postava mladého neonacisty. Představitel je tmavovlasý a i jeho pleť působí opáleněji. Navíc jeho oblečení je něco mezi punkem a metalem – zkrátka veřejnoprávní nácek. Navíc jeho kumpán vypadá jako jeho dvojče, čímž se dostáváme k tomu, že televize nedokázala obsadit postavy tak, aby se lidem nepletly.

Výsledný pokus sblížení se gerontofilní České televize s puberťáky je více než tristní. Navíc jej nasadila na páteční osmou večer. Nevím, jak současní puboši, ale já se v té době snažil být všude možně jen ne doma.