neděle 3. dubna 2011

Nejsledovanější pořady nevyhrály TýTý. Kde je chyba?Letošní ceny TýTý uštědřily velkou ránu zejména Nově. Pokud bychom to brali čistě matematicky, netuším, proč se Absolutním vítězem nestaly Televizní noviny. Vždyť jde o dlouhodobě nejsledovanější pořad. Stejně tak se měly stát přeci i Pořadem roku. Seriálem roku se měla stát neotřesitelná Ordinace v růžové zahradě a ne Vyprávěj.

Možná se nějak mýlím, ale měl jsem za to, že Nova je dlouhodobě nejsledovanější televizí (nebo se tím alespoň neustále chlubí). Vyhrát všechny podstatné kategorii v hlasování diváků by tedy měla být jasná záležitost. Ale nebyla. Někde tedy musí být chyba. Buď byly výsledky TýTý zfalšovány, a nebo jsou špatně výsledky sledovanosti.

Osobně se přikláním k druhé variantě. Současné výpočty sledovanosti jsou velmi komplikované a propracované, to je pravda. Jenže vše závisí na peoplemetrech, kdy vzorek obyvatel musí zaznamenávat, kdo, kdy a na co se dívá. Vzorce tedy pracují s čísly, která závisí na lidské dobrovolné a nekontrolovatelné činnosti. Jde tedy o čísla velmi pochybná a snadno ovlivnitelná. Pokud se nezavedou nějaké aktivní krabičky, jež by uměly samy rozeznat, co respondent sleduje (poslouchá), které bude mít vzorek (člověk) sám pro sebe, budou čísla v podstatě velkou lží pro klienty. Zavedením moderní (a dnes už vlastně velmi jednoduché techniky) by se výrazně zpřesnily i výsledky rozhlasové poslechovosti, které jsou zjišťovány ještě zastaralejší metodou (Pokud si pamatuji, volá se vybranému vzorku na PEVNOU linku a operátor se ptá, na oblíbené rozhlasové stanice.)

Jenže vůle ke změnám je minimální. Ukázalo by se, že nejsledovanější televize a nejposlouchanějí rádia mají menší část koláče a tím pádem i nárok na méně pěnez. Změn se tudíž jen tak nedočkáme a překvapení typu Daniely Písařovicové (Objev roku) bude stále dost.

Žádné komentáře:

Okomentovat